Pięć lat temu, 1 lutego 2013 roku, kilkoro zapaleńców - słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, postanowiło bawić, śmieszyć i... wzruszać siebie i innych. Założyli grupę rozrywkową "Perły z Lamusa". W środę, 31 stycznia ,w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku - Kamiennej grupa obchodziła swoje piąte urodziny.  Z okazji Jubileuszu odbył się koncert pt. "Przemija uroda, zostaje pogoda", licznie zebrana publiczność zaśpiewała grupie gromkie Sto Lat. 
 
Na początku grupę tworzyło pięcioro ludzi:  Anna Tchórzewska, Danuta Głogowska, Bożena Winiarska - Kasprzyk, Mieczysław Siemiączko i Bogusław Zieliński. W ciągu miesiąca przygotowali program słowno-muzyczny "Portret kobiety". Oprócz scenek rodzajowych, humorystycznych wierszy okolicznościowych i piosenek znalazły się utwory W. Szymborskiej i A. Osieckiej. Grupa liczy 15 osób.  Zagrali blisko 130 koncertów i są coraz bardziej rozpoznawali w regionie i Polsce. Spotykają się na próbach dwa razy w tygodniu, w Miejskim Centrum Kultury.

Podczas koncertu, oprócz Pereł z Lamusa wystąpili zaproszeni goście: zespół "The Fifty Five" z Uniwersytetu Trzeciego Wieku, uczennice I LO im.J. Słowackiego, Wacław Pejas, Zespół "Fantazja" z Szydłowca oraz niespodzianka - Kapela Bliżej Serca. Perły z Lamusa zaśpiewały różne piosenki, z programów, które w ciągu tych pięciu lat zostały przygotowane. Mogliśmy usłyszeć  m.in.:  "Piosenka o dobrej żonie", "Mamo nie pytaj mnie dlaczego","Zimny drań", "Taka głupia to ja już nie jestem" czy  "Życie to nie teatr".

Zainteresowanie koncertem było tak duże, że zbrakło miejsc w sali widowiskowej Miejskiego Centrum Kultury. Zanim Perły z Lamusa zaczęły na dobre koncert, zaproszeni goście złożyli życzenia. Na scenie pojawili się m.in. Posłanka Marzena Okła - Drewnowicz, prezydenci miasta Konrad Kronig i Andrzej Brzeziński, przewodnicząca Rady Gminy Skarżysko - Kościelne Marzena Piętak, Katarzyna Skarus, dyrektorka Gminnego Ośrodka Kultury w Bliżynie oraz Tadeusz Chyb, prezes OSP w Lipowym Polu Plebańskim, dziadek Kai i Kacpra Pisarków, rodzeństwa ze Skarżyska, która choruje na rdzeniowy zanik mięśni. Podczas koncertu była prowadzona zbiórka na ich leczenie (zebrano 1925,63 zł). 

 - Najpiękniejsze programy, które zagraliśmy w ciągu tych pięciu lat to "Czar muzyki i słowa" - wspomnienia o Agnieszce Osieckiej oraz "Był taki czas", kiedy występowaliśmy w strojach żołnierskich, a finałem była piękna piosenka Janka Pietrzaka "Żeby Polska była Polską" - wspomina Anna Tchórzewska, liderka grupy.

- W pierwszych latach potrafiliśmy zrobić rocznie trzy-cztery programy, natomiast w ostatnich dwóch latach tych programów było mniej, niestety nie da się więcej, ponieważ mamy dużo występów. W ubiegłym roku zrobiliśmy tylko jeden nowy program - podkreśla Anna Tchórzewska.

foto i info portal skarzysko24.pl

przemija uroda zostaje pogoda 5 lecie Perly z Lamusa