Miejskie Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej oraz Fundacja ,,Instytut Świętokrzyski” zapraszają na koncert słowno-muzyczny pt. ,,Mickiewicz w pieśniach”, który odbędzie się 24 listopada 2021 r. o godz.16:00 w sali widowiskowej MCK.
Bezpłatne wejściówki do odebrania w Impresariacie Artystycznym MCK od 22 listopada (poniedziałek) w godz. pracy Impresariatu.
Koncert słowno-muzyczny poświęcony naszemu wieszczowi narodowemu Adamowi Mickiewiczowi. Jest odzwierciedleniem hołdu jaki złożyli kompozytorzy różnych pokoleń wielkiemu, polskiemu poecie. Składa się głównie z pieśni czołowych kompozytorów polskich, takich jak : Fr.Chopin, St.Moniuszko czy I.J.Paderewski. Jednak specjalnie na okazję tego projektu zostały wyszukane nieznane utwory innych twórców polskich, bardzo rzadko prezentowane a ujmujące niezwykłą urodą słowiańskiej melodyki. Ciekawostką jest kilka pieśni kompozytorów rosyjskich , którzy pisali do oryginalnych mickiewiczowskich tekstów lub przekładów na język rosyjski.
Cały koncert przesiąknięty jest malowniczością polskiego romantyzmu . Zawiera utwory ,,ku pokrzepieniu serc'' o tematyce patriotycznej, pełne miłości i tęsknoty za ojczyzną a także liryki miłosne .Przemyślana narracja przedstawia w sposób nietuzinkowy życie i twórczość Mickiewicza oraz pomaga zrozumieć i docenić głębie jego poezji.
Program koncertu: (czas trwania: 1 godzina 15 minut)
- I.J.Paderewski - Piosnka Dudarza
- W.Żeleński - W imionniku S.B
- H.Opieński - Kwiecień
- I.J.Paderewski - Nad wodą wielką
- S.Niewiadomski - Polały się łzy
- S.Niewiadomski - Słowiczku mój
- F.Chopin - Precz z moich oczu
- S.Moniuszko - Niepewność
- C.Cui - Sen
- C.Cui - Widzenie w gaju
- P.Czajkowski - Ranek i wieczór
- F.Chopin - Pieszczotka
- S.Moniuszko - Triolet
- M.Rimski-Korsakow - Świtezianka
Wykonawcy:
- Renata Drozd - sopran
- Małgorzata Kowalska - fortepian
- Marcin Brykczyński - narracja
Renata Drozd - sopran
Jest absolwentką Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie prof. Adeli Winiarskiej-Skrzyneckiej, gdzie uzyskała dyplom z wyróżnieniem.
Swoje umiejętności doskonaliła na kursach mistrzowskich m.in.: u prof. Ingrid Kremling , prof. Ryszarda Karczykowskiego oraz prof. Christiana Elssnera.
Zdobyła wiele nagród i wyróżnień w konkursach wokalnych. Do najważniejszych zaliczyć można II miejsce w I Ogólnopolskim Konkursie Młodych Sopranów im. Krystyny Jamroz w Busku Zdroju (I miejsca nie przyznano).
Była półfinalistką Konkursu Wokalnego Belvedere w Wiedniu.
Debiutowała w Operze Bałtyckiej w Gdańsku partią Micaeli w „Carmen” G. Bizeta. Współpracowała z Operą na Zamku w Szczecinie, gdzie kreowała partię tytułową w operetce „Księżniczka Czardasza” E.Kalmana.
Koncertowała po Szwecji, Danii, Norwegii, Niemczech z programem „Glanzlicher Operette” z orkiestrą pod dyrekcją Marka Tracza.
Była solistką Teatru Muzycznego w Lublinie, w którym kreowała główne partie operowe i operetkowe.
Wielokrotnie brała udział w międzynarodowych festiwalach, prezentując się w repertuarze operowo-operetkowym. Do najważniejszych należą: Międzynarodowy Festiwal im. Krystyny Jamroz w Busku Zdroju i Międzynarodowy Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy Zdroju.
Przez wiele lat była związana z Filharmonią Dowcipu – autorskim programem Waldemara Malickiego i Jacka Kęcika uczestnicząc w koncertach, festiwalach
(Festiwal w Opolu,Krynicy Zdroju,Mrągowie) i nagraniach telewizyjnych dla TVP2.
Wielokrotnie zapraszana przez Orkiestrę Reprezentacyjną Wojska Polskiego do udziału w koncertach o tematyce patriotycznej.
Współpracuje z Filharmonią Świętokrzyską w Kielcach z którą , na przełomie wielu lat wykonała liczne partie sopranowe w dziełach oratoryjnych. Requiem d-moll W.A Mozarta, znalazło się w programie tournee koncertowego Fl.Św. po krajach Beneluksu, w kórym wzięła udział.
Współpracowała z Agencją Artystyczną Scena Gwiazd pod dyrekcją Anny Barańskiej-Wróblewskiej z programem operetkowo - musicalowym.
Brała udział w projektach koncertów noworocznych z Orkiestrą Sinfonietta Polonia pod dyrekcją Cheung Chau , organizowanych przez Fundację Muzyczną Apollo.
Wielokrotnie wykonywała repertuar kantatowo-oratoryjny prezentując go na Międzynarodowych Festiwalach Sakralnych Muzyki Organowej.
W 2008r. Zarząd Województwa Lubelskiego przyznał jej Nagrodę Województwa Lubelskiego za osobisty wkład w rozwój i upowszechnianie kultury polskiej.
W 2010r. otrzymała Nagrodę Miasta Kielce za promocję kultury w regionie.
W 2012r. za wybitne osiągnięcia artystyczne uhonorowana została dyplomem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Od 2012r. prowadzi klasę śpiewu w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych
im. L. Różyckiego w Kielcach.
W 2017r.otrzymała od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej odznakę honorową ”Zasłużony dla Kultury Polskiej”
W 2019r.w uznaniu dokonań wzbogacających dorobek kultury Województwa Świętokrzyskiego nagrodzona została Świętokrzyską Nagrodą Kultury przez Marszałka Andrzeja Bętkowskiego.
Marcin Brykczynski - aktor
Absolwent wydziału aktorskiego PWSFTviT w Łodzi. Debiutował w Teatrze Nowym w Łodzi śpiewając piosenki Jacques'a Brela. Pracował w teatrach w Radomiu i w Kielcach. Za swoje największe osiągnięcie uważa pracę nad Kazaniami Świętokrzyskimi. Fascynuje go język staropolski.
Małgorzata Kowalska – pianistka , kameralistka, pedagog.
Po ukończeniu studiów pianistycznych w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy podjęła pracę w Państwowej Szkole Muzycznej w Kielcach na stanowisku nauczyciela fortepianu i akompaniatora. W 2014 została kierownikiem Sekcji Fortepianu w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach. Od 2018 roku współpracuje z Katedrą Muzyki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.
Prowadzi działalność artystyczną promującą twórczość kompozytorów polskich a także działalność na rzecz krzewiania kultury i wiedzy muzycznej .W ramach projektów dla środowisk lokalnych i muzycznych ośrodków edukacyjnych poza granicami kraju zaprezentowała wykłady połączone z koncertami na temat życia i twórczości K. Szymanowskiego , F. Chopina, F. Schuberta oraz historii polskiej muzyki fortepianowej. Współpracuje z Renatą Drozd (sopran) realizując m.in. projekty koncertowe ,,Mickiewicz w pieśniach’’ oraz ,,Dziedzictwo polskiej kultury ludowej w solowej pieśni artystycznej ‘’.
Bardzo mocno zaangażowana w pracę pedagogiczną. Prowadzi klasę fortepianu i kameralistyki fortepianowej a jej uczniowie zdobywają czołowe miejsca na konkursach o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym.
Podopieczni są stypendystami Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezesa Rady Ministrów, otrzymali nagrody ,,Talent Świętokrzyski”, ,,Nadzieja Kielc” .
Jej absolwentem jest jeden z najbardziej cenionych i utytułowanych młodych pianistów polskich , finalista Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F.Chopina - Kamil Pacholec.
Za szczególny wkład w rozwój edukacji artystycznej w Polsce wielokrotnie nagradzana m.in. Nagrodą Indywidualną Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej Pierwszego Stopnia.
W 2020 uhonorowana Świętokrzyską Nagrodą Kultury w uznaniu dokonań wzbogacających dorobek kulturalny Województwa Świętokrzyskiego.
W 2021 otrzymała Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pierwszego Stopnia za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej i artystycznej.