Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2024/2025 (foto)

9 października 2024 r. w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej odbyła się dzisiaj Uroczysta Inauguracja roku akademickiego 2024/2025 na Skarżyskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku.

Na początku słuchacze UTW usłyszeli hymn studencki "Gaudeamus igitur" w wykonaniu chóru Mezzoforte. Później wszystkich zebranych przywitała Jadwiga Pochwała, prezes Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Skarżysku. Wśród gości znaleźli się m.in. Katarzyna Bilska, wicestarosta skarżyski, Iwona Jeziorska, zastępca prezydenta miasta, Katarzyna Piwnik, p.o dyrektora MCK, Bartosz Młynarczyk, pełnomocnik Posłanki Marzeny Okły-Drewnowicz

- To już 16 lat naszej działalności. Patronem Uniwersytetu jest prezydent miasta Skarżysko-Kamiennej. Szeroka oferta programowa stanowi odpowiedź na potrzeby seniorów, podtrzymuje więzi społeczne i komunikację międzyludzką wśród osób starszych, angażuje słuchaczy na rzecz otaczającego środowiska, uczy, bawi i integruje społeczeństwo seniorskie – podkreślała Jadwiga Pochwała.

- Słuchaczem uniwersytetu trzeciego wieku może zostać każda osoba, która ukończyła 50 lat, bez względu na poziom swojego wykształcenia. Z przyjemnością witam wszystkich przybyłych gości, naszych słuchaczy, tych, którzy studiują już od wielu, wielu lat i tych, którzy zapisali się po raz pierwszy na ten pierwszy semestr roku akademickiego. Z satysfakcją muszę powiedzieć, że z roku na rok wstępują w nasze szeregi nowi członkowie. Liczba osób już osiągnęła magiczne 300. Życzę wszystkim studentom, słuchaczom, nauczycielom naszych w nowym roku akademickim 2024/2025 samych sukcesów i pełnej satysfakcji wielu dobrych, ciekawych wrażeń. Życzę też pomyślności, zdrowia i uśmiechu, chęci do zdobywania i dzielenia się swoją wiedzą – powiedziała Jadwiga Pochwała.

- Cieszę się, że trzystu słuchaczy ma Uniwersytet. Mam nadzieję, że ta liczba będzie się wzrastać. Bo przecież na naukę nigdy nie jest za późno, a Państwo dobrze wiecie, że to nie tylko zajęcia, ale też spotkania, wspólne rozmowy, wyjazdy, dużo ruchu daje Wam poczucie dalszej kontynuacji tego życia. Życzę Państwu owocnych zajęć podczas tego semestru – podkreślała Iwona Jeziorska,

- Dobrze Was widzieć. Darzę szczególnym uczuciem, właśnie Uniwersytet Trzeciego Wieku i wszystkie Stowarzyszenia, które ze mną robią fajne rzeczy w powiecie skarżyskim. Wielki szacunek do Państwa zawsze wyrażam. Jesteście Państwo najlepszym dowodem tego, że w powiecie skarżyskim osiągnęliśmy wyższy poziom postrzegania rzeczywistości. Dlaczego wyższy? Bo podejście do roli człowieka, nieważne w jakim on jest wieku, do jego miejsca, do jego dążeń, takie, które pozwoli mu się samorealizować, świadczy o tym, że jesteśmy społeczeństwem rozwiniętym – powiedziała Katarzyna Bilska.

- Trzeci wiek, kochani, to jest ten czas, kiedy po okresie, kiedy byliśmy na tych uczelniach podstawowych, potem tych średnich, w tym trzecim etapie naszego życia odnaleźliśmy najważniejszą młodość. Robicie najwspanialszą rzecz, jaką można zrobić w środowisku lokalnym i w imieniu zarządu bardzo Państwu za to dziękuję. – mówiła Katarzyna Bilska.

Bartosz Młynarczyk odczytał list w imieniu Marzeny Okły-Drewnowicz.

"Niestety ze względu na zaplanowane w tym terminie posiedzenia Sejmu nie będę mogła uczestniczyć w Państwa uroczystości. Proszę przyjąć moje uznanie za działalność Skarżyskiego Uniwersytetu III wieku. Państwa pasje do nauki i chęć rozwoju są dla mnie inspirujące. Swoją postawą udowadniacie, że dla ludzi ciekawych świata wiek nie jest barierą, a nową szansą na jego poznanie. W nowym roku akademickim życzę Państwu wielu inspirujących wykładów i spotkań, które wzbogacą zarówno uczestników, jak i całą społeczność lokalną. Niech każdy dzień przynosi Państwu satysfakcję i radość odkrywania nowych obszarów wiedzy."

Podpisała Minister Marzena Okła-Drewnowicz.

Podczas inauguracji nie zabrakło występów artystycznych. Przed zebraną publicznością wystąpili: wspomniany wcześniej chór Mezzoforte, zespół taneczny The Fifty Five, "Perły z Lamusa" z Anną Tchórzewską na czele oraz Zespół Pieśni i Tańca Mazowiacy pt. "Na ludowo w Polskę", którego występ został nagrodozny oklaskami na stojąco.